Critics Choice Awards 2023: ‘Abbott Elementary’, ‘Better Call Saul’, ‘The Dropout’ Are Big TV Winners

Amanda Seyfried, Bob Odenkirk, and Quinta Brunson
Hulu/AMC/ABC

The stars of film and television gathered at the Fairmont Century Plaza Hotel in Los Angeles on Sunday (January 15) night for the Critics Choice Awards 2023, which aired live at 7/6c on The CW.

Chelsea Handler presided over the three-hour ceremony, which honored the best in entertainment from the past year, bestowing awards on shows such as The White Lotus, Euphoria, The Bear, Hacks, Barry, Black Bird, and more.

But the big winner of the night was the final season of Better Call Saul, which took home three trophies, including Best Drama Series, Best Actor in a Drama Series for Bob Odenkirk, and Best Supporting Actor in a Drama Series for Giancarlo Esposito.

It was also a successful night for ABC comedy Abbott Elementary, which picked up two victories, and Hulu’s The Dropout, which also finished the night with two wins, including Best Actress in a Limited Series for its lead star Amanda Seyfried.

On the film side of things, Daniel Kwan and Daniel Scheinert’s Everything Everywhere All at Once was honored with the Best Picture award, while Cate Blanchett won Best Actress for her role in Tár and Brendan Fraser won Best Actor for his performance in The Whale.

Check out the complete list of winners across TV and film below.

Television

BEST DRAMA SERIES

Andor (Disney+)
Bad Sisters (Apple TV+)
Better Call Saul (AMC) WINNER
The Crown (Netflix)
Euphoria (HBO)
The Good Fight (Paramount+)
House of the Dragon (HBO)
Severance (Apple TV+)
Yellowstone (Paramount Network)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jeff Bridges, The Old Man
Sterling K. Brown, This Is Us
Diego Luna, Andor
Bob Odenkirk, Better Call Saul — WINNER
Adam Scott, Severance
Antony Starr, The Boys

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski, The Good Fight
Sharon Horgan, Bad Sisters
Laura Linney, Ozark
Mandy Moore, This Is Us
Kelly Reilly, Yellowstone
Zendaya, Euphoria — WINNER

Euphoria Season 2 Zendaya

Eddy Chen/HBO

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Andre Braugher, The Good Fight
Ismael Cruz Córdova, The Lord of the Rings: The Rings of Power
Michael Emerson, Evil
Giancarlo Esposito, Better Call Saul — WINNER
John Lithgow, The Old Man
Matt Smith, House of the Dragon

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Milly Alcock, House of the Dragon
Carol Burnett, Better Call Saul
Jennifer Coolidge, The White Lotus — WINNER
Julia Garner, Ozark
Audra McDonald, The Good Fight
Rhea Seehorn, Better Call Saul

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC) WINNER
Barry (HBO)
The Bear (FX)
Better Things (FX)
Ghosts (CBS)
Hacks (HBO Max)
Reboot (Hulu)
Reservation Dogs (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Matt Berry, What We Do in the Shadows
Bill Hader, Barry
Keegan-Michael Key, Reboot
Steve Martin, Only Murders in the Building
Jeremy Allen White, The Bear — WINNER
D’Pharaoh Woon-A-Tai, Reservation Dogs

The Bear - Season 1 - Jeremy Allen White and Liza Colon Zayas

(Credit: Matt Dinerstein/FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate, Dead to Me
Quinta Brunson, Abbott Elementary
Kaley Cuoco, The Flight Attendant
Renée Elise Goldsberry, Girls5eva
Devery Jacobs, Reservation Dogs
Jean Smart, Hacks — WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Brandon Scott Jones, Ghosts
Leslie Jordan, Call Me Kat
James Marsden, Dead to Me
Chris Perfetti, Abbott Elementary
Tyler James Williams, Abbott Elementary
Henry Winkler, Barry — WINNER

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis, Reservation Dogs
Ayo Edebiri, The Bear
Marcia Gay Harden, Uncoupled
Janelle James, Abbott Elementary
Annie Potts, Young Sheldon
Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary — WINNER

BEST LIMITED SERIES

The Dropout (Hulu) WINNER
Gaslit (Starz)
The Girl from Plainville (Hulu)
The Offer (Paramount+)
Pam & Tommy (Hulu)
Station Eleven (HBO Max)
This Is Going to Hurt (AMC+)
Under the Banner of Heaven (FX)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Fresh (Hulu)
Prey (Hulu)
Ray Donovan: The Movie (Showtime)
The Survivor (HBO)
Three Months (Paramount+)
Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel) WINNER

Amanda Seyfried as Elizabeth Holmes, Naveen Andrews as Sunny Balwani in The Dropout

Beth Dubber/Hulu

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Ben Foster, The Survivor
Andrew Garfield, Under the Banner of Heaven
Samuel L. Jackson, The Last Days of Ptolemy Grey
Daniel Radcliffe, Weird: The Al Yankovic Story — WINNER
Sebastian Stan, Pam & Tommy
Ben Whishaw, This Is Going to Hurt

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Julia Garner, Inventing Anna
Lily James, Pam & Tommy
Amber Midthunder, Prey
Julia Roberts, Gaslit
Michelle Pfeiffer, The First Lady
Amanda Seyfried, The Dropout WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Murray Bartlett, Welcome to Chippendales
Domhnall Gleeson, The Patient
Matthew Goode, The Offer
Paul Walter Hauser, Black Bird — WINNER
Ray Liotta, Black Bird
Shea Whigham, Gaslit

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Claire Danes, Fleishman Is In Trouble
Dominique Fishback, The Last Days of Ptolemy Grey
Betty Gilpin, Gaslit
Melanie Lynskey, Candy
Niecy Nash-Betts, Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story — WINNER
Juno Temple, The Offer

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

1899 (Netflix)
Borgen (Netflix)
Extraordinary Attorney Woo (Netflix)
Garcia! (HBO Max)
The Kingdom Exodus (MUBI)
Kleo (Netflix)
My Brilliant Friend (HBO)
Pachinko (Apple TV+) WINNER
Tehran (Apple TV+)

Yuh-Jung Youn and Soji Arai in Pachinko Season 1

Apple TV+

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)
Harley Quinn (HBO Max) WINNER
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Undone (Prime Video)

BEST TALK SHOW

The Amber Ruffin Show (Peacock)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO) WINNER
Late Night with Seth Meyers (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL

Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)
Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)
Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix) WINNER
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

Film

BEST PICTURE

Avatar: The Way of Water
Babylon
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All at Once – WINNER
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery
RRR
Tár
Top Gun: Maverick
Women Talking

BEST ACTOR

Austin Butler, Elvis
Tom Cruise, Top Gun: Maverick
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser, The Whale – WINNER
Paul Mescal, Aftersun
Bill Nighy, Living

BEST ACTRESS

Cate Blanchett, Tár – WINNER
Viola Davis, The Woman King
Danielle Deadwyler, Till
Margot Robbie, Babylon
Michelle Williams, The Fabelmans
Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once

The Whale

A24

BEST SUPPORTING ACTOR

Paul Dano, The Fabelmans
Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin
Judd Hirsch, The Fabelmans
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan, Everything Everywhere All at Once – WINNER
Brian Tyree Henry, Causeway

BEST SUPPORTING ACTRESS

Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever – WINNER
Jessie Buckley, Women Talking
Kerry Condon, The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once
Stephanie Hsu, Everything Everywhere All at Once
Janelle Monáe, Glass Onion: A Knives Out Mystery

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Frankie Corio, Aftersun
Jalyn Hall, Till
Gabriel LaBelle, The Fabelmans – WINNER
Bella Ramsey, Catherine Called Birdy
Banks Repeta, Armageddon Time
Sadie Sink, The Whale

BEST ACTING ENSEMBLE

The Banshees of Inisherin
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery – WINNER
The Woman King
Women Talking

Cast of Glass Onion: A Knives Out Mystery in first look photo

Netflix

BEST DIRECTOR

James Cameron, Avatar: The Way of Water
Damien Chazelle, Babylon
Todd Field, Tár
Baz Luhrmann, Elvis
Daniel Kwan and Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once – WINNER
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Sarah Polley, Women Talking
Gina Prince-Bythewood, The Woman King
S. S. Rajamouli, RRR
Steven Spielberg, The Fabelmans

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Todd Field, Tár
Daniel Kwan and Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once – WINNER
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Steven Spielberg, Tony Kushner, The Fabelmans
Charlotte Wells, Aftersun

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Samuel D. Hunter, The Whale
Kazuo Ishiguro, Living
Rian Johnson, Glass Onion: A Knives Out Mystery
Rebecca Lenkiewicz, She Said
Sarah Polley, Women Talking – WINNER

BEST CINEMATOGRAPHY

Russell Carpenter, Avatar: The Way of Water
Roger Deakins, Empire of Light
Florian Hoffmeister, Tár
Janusz Kaminski, The Fabelmans
Claudio Miranda, Top Gun: Maverick – WINNER
Linus Sandgren, Babylon

Tom Cruise in Top Gun: Maverick

Scott Garfield / © Paramount Pictures / Courtesy Everett Collection

BEST PRODUCTION DESIGN

Hannah Beachler, Lisa K. Sessions, Black Panther: Wakanda Forever
Rick Carter, Karen O’Hara, The Fabelmans
Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole, Avatar: The Way of Water
Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim, Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn, Elvis
Florencia Martin, Anthony Carlino, Babylon – WINNER

BEST EDITING

Tom Cross, Babylon
Eddie Hamilton, Top Gun: Maverick
Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron, Avatar: The Way of Water
Paul Rogers, Everything Everywhere All at Once – WINNER
Matt Villa, Jonathan Redmond, Elvis
Monika Willi, Tár

BEST COSTUME DESIGN

Ruth E. Carter, Black Panther: Wakanda Forever – WINNER
Jenny Eagan, Glass Onion: A Knives Out Mystery
Shirley Kurata, Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin, Elvis
Gersha Phillips, The Woman King
Mary Zophres, Babylon

BEST HAIR AND MAKEUP

Babylon
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Elvis – WINNER
Everything Everywhere All at Once
The Whale

BEST VISUAL EFFECTS

Avatar: The Way of Water – WINNER
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Everything Everywhere All at Once
RRR
Top Gun: Maverick

BEST COMEDY

The Banshees of Inisherin
Bros
Everything Everywhere All at Once
Glass Onion: A Knives Out Mystery – WINNER
Triangle of Sadness
The Unbearable Weight of Massive Talent

BEST ANIMATED FILM

Guillermo del Toro’s Pinocchio – WINNER
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red
Wendell & Wild

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

All Quiet on the Western Front
Argentina, 1985
Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
Close
Decision to Leave
RRR – WINNER

BEST SONG

“Carolina,” Where the Crawdads Sing
“Ciao Papa,” Guillermo del Toro’s Pinocchio
“Hold My Hand,” Top Gun: Maverick
“Lift Me Up,” Black Panther: Wakanda Forever
“Naatu Naatu,” RRR – WINNER
“New Body Rhumba,” White Noise

BEST SCORE

Alexandre Desplat, Guillermo del Toro’s Pinocchio
Michael Giacchino, The Batman
Hildur Guðnadóttir, Tár – WINNER
Hildur Guðnadóttir, Women Talking
Justin Hurwitz, Babylon
John Williams, The Fabelmans